Współpraca z Fundacją Vital Strategies, Fundacją Bloomberg oraz Urzędem Miasta St. Warszawy

logo

Projekt „Partnership for Healthy Cities”, którego celem jest wspieranie ważnych dla zdrowia publicznego rozwiązań jest realizowany przez naukowców z Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pod kierunkiem Pani Prof. Joanny Gotlib. W ramach projektu trwającego od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku zostanie opracowana metodyka oceny, nadzoru i monitorowania stanu zdrowia mieszkańców m.st. Warszawy w oparciu o zasady Evidence-Based Medicine, Evidence-Based Public Health Policy oraz Evidence-Based Health Care. Odbiorcą wyników realizacji grantu jest Urząd m.st. Warszawy na rzecz którego zostanie przygotowana nowoczesna metodologia pozwalająca rozwijać w przyszłości celowe programy polityki zdrowotnej. Prace zespołu naukowego obejmują cztery główne etapy: I. krytyczna analiza literatury dotyczącej metod pomiaru stanu zdrowia populacji miast, stworzenie katalogu dobrych praktyk; II. kwerenda zasobów dotyczących sprawozdawczości zdrowotnej w statystyce publicznej, identyfikacja źródeł danych i potencjalnych luk; III. opracowanie wskaźników zdrowotnych dla populacji mieszkańców Warszawy w oparciu o zebrane informacje z poprzednich etapów; IV. opracowanie modelu oceny, nadzoru i monitorowania stanu zdrowia mieszkańców m.st. Warszawy.

Partnerstwo dla Zdrowych Miast to prestiżowa globalna sieć miast, które angażują się w ratowanie życia poprzez zapobieganie chorobom niezakaźnym (NCD) i urazom. Inicjatywa ta, wspierana przez Bloomberg Philanthropies we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Vital Strategies, umożliwia miastom na całym świecie realizację skutecznych polityk zdrowotnych lub systemowych interwencji w celu zmniejszenia czynników ryzyka w społecznościach miejskich. Więcej informacji: https://cities4health.org/

Grant realizowany przez naukowców z Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dotyczy działania strategicznego: doskonalenie systemy monitorowania stanu zdrowia i gromadzenia danych dotyczących zdrowia publicznego. Całkowita wartość wsparcia finansowego wynosi 100,000$.