Ogólnopolski projekt „Kompetencje kulturowe Pielęgniarek i Pielęgniarzy w Polsce”

Dr n. med. i n. o zdr. Ilona Cieślak z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach
o Zdrowiu WUM uzyskała finansowanie z Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu: „Kompetencje kulturowe Pielęgniarek i Pielęgniarzy w Polsce”. Patronat honorowy nad projektem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a Patronem medialnym został Magazyn Pielęgniarki i Położnej.
Obrazek 1
Obrazek 2
Obrazek 3

 

Cel projektu
Celem projektu badawczego jest adaptacja do warunków polskich standaryzowanego kwestionariusza (Narzędzie Oceny Kompetencji Międzykulturowych dla Pracowników Ochrony Zdrowia (CCCHP-27), służącego do pomiaru kompetencji międzykulturowych w grupie aktywnych zawodowo pielęgniarek i pielęgniarzy. 

Rezultaty projektu
Dzięki projektowi zostanie opracowane narzędzie, które pozwoli na rzetelne i trafne mierzenie kompetencji międzykulturowych pielęgniarek i pielęgniarzy w Polsce. Narzędzie to będzie mogło być wykorzystywane w przyszłości do szeroko zakrojonych badań, które pozwolą na obserwację zmian w postawach międzykulturowych na przestrzeni czasu.

Zastosowanie praktyczne efektów projektu
Wprowadzenie dostosowanego narzędzia badawczego do polskich warunków przyniesie kilka korzyści. Po pierwsze, umożliwi ocenę poziomu kompetencji międzykulturowych wśród aktywnych zawodowo pielęgniarek i pielęgniarzy. Po drugie, na podstawie wyników tych ocen będzie można zaplanować odpowiednie działania edukacyjne i szkoleniowe, mające na celu rozwijanie i doskonalenie kompetencji międzykulturowych w tej grupie zawodowej. To z kolei przyczyni się do lepszej jakości opieki zdrowotnej w kontekście zróżnicowanego kulturowo społeczeństwa. Projekt ma istotne znaczenie dla przyszłości ochrony zdrowia w Polsce, ponieważ kompetencje międzykulturowe stają się kluczowymi umiejętnościami w coraz bardziej zróżnicowanym kulturowo społeczeństwie.
Projekt rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do 1 czerwca 2025 roku. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w badaniu!
Zespół Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu

Link do badania:
https://cdem.limequery.com/289967?lang=pl 

Kod QR przekierowujący do ankiety: